Tungsten Oksit

Tungsten Oksit Resmi

Tungsten oksit de sarı tungsten oksit (YTO, WO3), mavi tungsten oksit (BTO, WO2.9), mor tungsten oksit (VTO, WO2.72or W18O49) ve kahverengi tungsten oksit (tungsten dioksit, W02) dahil olmak üzere tungsten trioksit olarak adlandırılır .

Tungsten oksit, oksijen ve geçiş metali tungsten içeren kimyasal bir bileşiktir. Minerallerinden tungsten geri kazanılmasında bir ara madde olarak elde edilir. Tungsten cevherleri, WO3 üretmek için alkaliler ile işlenir. Karbon veya hidrojen gazı ile daha fazla reaksiyon, tungsten trioksidi saf metale indirger. Tungsten oksit, mineraller, scheelite, wolframite, ferberit elde edilir. H2O ve asitlerde çözünmez, ancak sıcak alkaliler içinde çözünür.

Tungsten oksit iyi fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir, bu yüzden birçok farklı alanda yaygın olarak uygulanabilir. İnce tungsten oksit elektromanyetik dalga üzerinde güçlü bir emme kapasitesine sahiptir, bu yüzden güneş sistemi uygulamalarında mükemmel emici malzeme ve askeri alanda önemli görünmez malzeme olarak kullanılabilir. Ayrıca iyi katalitik özelliklere sahiptir, bu yüzden yakıt hücrelerinin anot elektrodunda katalitik malzemeler olarak kullanılabilir. Düşük sıcaklıkta süper iletken malzemeler olarak da uygulanabilir. TiO2 ile karıştırıldıktan sonra fotokatalist olarak kullanılabilir.Tungsten oksit NOX, H2S ve NH ile kararsızdır, bu nedenle trandüktör ve test gıda, ilaç, off-gaz için hassas malzeme olarak kullanılır.