Volframoksiid

Volframoksiid Pilt

Volframoksiidi nimetatakse ka volframtrioksiidiks, sealhulgas kollaseks volframoksiidiks (YTO, WO3), sinist volframoksiidi (BTO, WO2,9), violetne volframoksiid (VTO, WO2,72 või W18O49) ja pruuni volframoksiidi (volframdioksiid, WO2) .

Volframoksiid on keemiline ühend, mis sisaldab hapnikku ja siirdemetallvolframi. See saadakse vaheühendina volframi taastamiseks selle mineraalidest. Volframi maaki töödeldakse leelistega, et saada WO3. Täiendav reaktsioon süsinikuga või vesinikuga vähendab puhta metalli volframtrioksiidi. Volframoksiid saadakse mineraalidest scheeliidist, wolframiidist, ferberiidist. See on lahustumatu H2O ja hapete, kuid lahustub kuumas leelis.

Volframoksiidil on head füüsikalised ja keemilised omadused, nii et seda saab laialdaselt kasutada paljudes erinevates valdkondades. Trahvi volframoksiidil on tugev elektromagnetlaine absorptsioonivõime, nii et seda saab kasutada täiusliku absorbeeriva materjalina päikesesüsteemide rakendustes ja olulises nähtamatuimas materjalis sõjalises valdkonnas. Samuti on see hea katalüütiline omadus, nii et seda saab kasutada katalüütilise materjalina kütuseelementide anoodelektroodis. Seda saab kasutada ka madala temperatuuriga ülijuhtivate materjalidena. Pärast TiO2-ga segamist saab seda kasutada fotokatalüsaatorina. Volframoksiid on ebastabiilne NOX, H2S ja NH-ga, seega kasutatakse seda tundliku materjalina trandukerile ja testida toitu, farmaatsiat, maagaasivarustust.